Co nam dają treningi neurologiczne?
Ostatnimi laty coraz głośniej mówi się o treningach neurologicznych (neurotreningi), które wykonuje się przy użyciu zaawansowanego i specjalistycznego sprzętu komputerowego. Za jego pomocą możemy kontrolować swoje własne funkcje mózgu. Wykorzystywany jest w celach medycznych, np. do redukcji stresu, poprawy koncentracji lub do poprawy swoich zdolności poznawczych za pomocą treningów. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat treningów neurologicznych? Koniecznie zajrzyj do poniższego artykułu!
Urządzenie wykorzystywane do treningu mózgu – poznaj je lepiej!
W obecnych czasach technologia rozwija się w zawrotnym tempie, przykładem na to możemy być chociażby neurofeedback. Czym jest? Jest to technika, która pozwala nam regulację własnej aktywności mózgowej, w celu poprawienia stanu naszego zdrowia, a także lepszego samopoczucia oraz wykorzystywania potencjału mózgu. Jak lepiej zdefiniować neurofeedback? Jest to forma biofeedbacku, która skupia się na pracy mózgu. Biofeedback jest procesem, w którym otrzymujemy informacje zwrotne na temat swojego ciała oraz fizjologicznych funkcji. Jego zadaniem jest świadome kontrolowanie tych procesów. Natomiast neurofeedback dotyczy wyłącznie pracy mózgu i regulacji procesów, które w nim zachodzą, by osiągnąć korzyści dla zdrowia oraz samodoskonalenia.
Jak wyglądają treningi mózgu?
Neuroterapeuta do naszej głowy oraz uszu przykleja specjalne elektrody komputerowego aparatu, których zadaniem jest zapisywanie przebiegu fal mózgowych. Dane są przetwarzane i wyświetlają się w czasie rzeczywistym na monitorze. Osoba, która poddaje się treningowi może zobaczyć wzorzec swoich fal mózgowych i uczyć się świadomego wpływu na ich działanie. Kiedy stosuje się tą innowacyjną terapię? Terapia stosowana jest w różnych chorobach, zaburzeniach i schorzeniach. Do najpopularniejszych z nich należą depresja, stany lękowe, ADHD, bezsenność, brak koncentracji.
Jak poprawić pracę mózgu?
Mózg to bardzo ważny organ, dlatego warto zadbać o jego zdrowie. Na prawidłową pracę mózgu ma wpływ wiele czynników, do których m.in. należą, zdrowa dieta, bogata w owce, warzywa pełnoziarniste produkty zbożowe oraz zdrowe tłuszcze, a także odpowiednie nawodnienie, które powinno wynosić około 2l wody dziennie. Kolejną kwestią jest eliminacja stresu, Długotrwały stres może negatywnie wpłynąć na pracę mózgu, dlatego do życia warto wprowadzić jogę czy medytację. Aktywność fizyczna również pozytywnie wpływa na pracę mózgu, sport powinien być wykonywany regularnie.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zachęcił Was do dbania o zdrowie swojego mózgu.