Jak poprawić jakość snu?

Jak poprawić jakość snu?

Coraz więcej osób zmierza się z problemem bezsenności. Na taki stan ma wpływ wiele rzeczy – zła dieta, stres, siedzący tryb pracy i brak ruchu w przeciągu dnia, przepracowanie, odwodnienie, niewygodny materac, brak stałych godzin snu. Wiele z tych czynników, możemy poprawić samodzielnie, zanim jeszcze sięgniemy po lekarstwa lub pomoc specjalisty. Chcesz poprawić jakość snu, bez środków medycznych? Zajrzyj do naszego mini poradnika.

Brak snu – dlaczego jest niebezpieczny?

Niejednokrotnie na pewno słyszeliśmy stwierdzenie, że sen to zdrowie. Od lat trwają na ten temat badania, a naukowcy alarmują, jak sen wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, samopoczucie oraz wygląd. Sen to stan, w którym nasze ciało i umysł odpoczywają i się regenerują. Gdy przestajemy prawidłowo sypiać, jesteśmy osłabieni, częściej narażeni na choroby, obniża nam się samopoczucie, a nasza skóra wygląda starzej. Prawidłowy sen powinien trwać nieprzerwanie od 6 do 8 godzin, a w zależności od wieku i płci. Spać powinniśmy w godzinach do tego przeznaczonych, czyli od około 22 do 6 rano.

Co ma wpływ na jakość snu?

Nim udamy się do specjalisty, który może nam uporać się z bezsennością, warto wprowadzić kilka drobnych zmian, które mogą polepszyć nasz sen. Przede wszystkim zadbajmy o zbilansowaną dietę oraz wypijanie około 2 litrów wody dziennie, wprowadźmy do swojego życia aktywność fizyczną, nie musimy od razu biegać maratonów, ale warto przed snem udać się na spacer. Ważne jest również miejsce, w którym śpimy. Sypialnia powinna być odpowiednio zacieniona, a pokój przewietrzony. Warto, by znalazły się w nim rośliny, które filtrują powietrze i wpływają pozytywnie na sen. Ważne jest, byś miał wygodny materac, nie za twardy oraz nie za miękki, Twój kręgosłup również Ci za to podziękuje. Pomocny podczas zasypiania może okazać się kocyk sensoryczny, wiele osób chwali sobie jego zbawienne działanie na jakość snu.

Jak jeszcze możesz sobie pomóc?

Jak już wyżej wspomnieliśmy na bezsenność ma wpływ wiele czynników oraz negatywnych nawyków, które posiadamy. Nie powinniśmy przed snem korzystać z telefonu, zamiast tego sięgnijmy po ulubioną książkę lub pomedytujmy. Dobrym rozwiązaniem na lepszy sen, jest także olej z konopi na raka, który używany jest także w walce z bezsennością. Przed snem warto wypić szklankę ciepłego mleka, włączyć relaksującą muzykę, by trochę się wyciszyć. Pamiętajmy także o wygodnej piżamie, wykonanej z naturalnych materiałów.