Trening mózgu

Trening mózgu

Wszyscy wiedzą, jak ważne jest utrzymanie sprawności fizycznej, dzięki której nasz organizm wzmacnia odporność, utrzymuje ciało w prawidłowej kondycji, a także zapobiega wielu chorobom. Często jednak zapominamy, że nasz mózg to też mięsień, który również należy regularnie trenować, by zachował w pełni swoją sprawność.

Ćwiczenia usprawniające pamięć i koncentrację

Mózg możemy ćwiczyć na wiele różnych sposobów. Warto rozwijać takie funkcje jak: pamięć, kojarzenie, selekcja informacji, skupienie uwagi i logiczne myślenie. Na pamięć doskonałe są gry memory, które polegają na odnajdywaniu par takich samych obrazków. Natomiast na koncentrację świetne jest rozwiązywanie krzyżówek, zagadek i łamigłówek, ale także puzzle, wyszukiwanie różnic pomiędzy obrazkami, a nawet rozwiązywanie w pamięci zadań matematycznych. Należy pamiętać o systematyczności w wykonywaniu tych ćwiczeń, ale także o przerwach, które są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu, który potrzebuje tlenu i odpoczynku.

Neurofeedback

Coraz bardziej popularnym treningiem mózgu, z którego jako pierwsi korzystali astronauci NASA, jest neurofeedback. Polega on na nauce mózgu autoregulacji własnych fal mózgowych, poprzez otrzymywanie informacji zwrotnej o jego pracy. Dzięki temu mózg uczy się prawidłowo funkcjonować, co przekłada się na nasze życie codzienne. Poprawia koncentrację i pamięć, wpływa na zdrowy sen, pomaga w panowaniu nad stresem, a także polepsza koordynację ruchową. Osoba trenująca siada w fotelu, gdzie do jej głowy i uszu przyczepione zostają elektrody aparatu elektroencefalograficznego, który zapisuje przebieg fal mózgowych. Zadaniem osoby trenującej jest skoncentrować się na zadaniu wyznaczonym przez neuroterapeutę. Najczęściej jest to gra wideo, np. musi prowadzić samochód i utrzymać go na właściwym torze. Gdy zadanie jest prawidłowo wykonane, komputer nagradza go dźwiękiem i punktami. Dzięki takiemu systemowi, mózg otrzymuje informację zwrotną, jakie fale mózgowe są prawidłowe i uczy się optymalnej pracy.

Trening funkcji poznawczych

Każdego dnia możemy wpływać na pracę naszego mózgu i ją doskonalić. Jedną z możliwości jest wykonywanie codziennych rutynowych czynności, inaczej niż zwykle np. myjąc zęby drugą ręką. Dzięki temu skupiamy całą uwagę mózgu na nowym zadaniu i tworzymy nowe połączenia między neuronami. Innym sposobem jest nabywanie nowych umiejętności zarówno umysłowych np. nauka języków obcych, jak i fizycznych np. nauka tańca. Wtedy tworzą się nowe połączenia między komórkami nerwowymi.