Zobacz, czym jest neurofeedback i co musisz o nim wiedzieć!

Zobacz, czym jest neurofeedback i co musisz o nim wiedzieć!

Szukasz skutecznego sposobu na uporanie się z takimi schorzeniami jak bóle głowy, migrena czy nadpobudliwość? A może szukasz sposobu pracy z dzieckiem z ADHD lub zespołem Aspergera? Z pomocą przychodzi neurofeedback, czyli tzw. trening mózgu. Co to takiego? W jaki sposób należy z niej korzystać i co jeszcze musisz o nim widzieć? Tego wszystkie dowiesz się z naszego poniższego wpisu.

Neurofeedback – co to takiego?

Neurofeedback to nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna technika treningu mózgu. Jej celem jest dostarczenie człowiekowi informacji zwrotnej o zmianach jego stanu fizjologicznego. Za pomocą sprężenia zwrotnego, osoba poddana treningowi, wie kiedy wzrasta aktywność jego mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, a w jakich kiedy pojawiają się niepożądane pasma. To pozwala na rozpoznanie i nauczenie się reakcji własnego mózgu i modyfikacji jego pracy, aby w efekcie – funkcjonował jak najbardziej efektywnie. Neurofeedback polecany jest jako element terapii autyzmu, ADHD, nadpobudliwości, depresji, bulimii, anoreksji, napięć wewnętrznych, zespołu Aspergera, choroby Parkinsona, a nawet choroby Alzheimera. Korzystać z niego mogą zarówno dorośli i młodzież, jak i dzieci.

Jak wygląd trening neurofeedback?

Zastanawiasz się, w jaki sposób można pracować nad własnym mózgiem? Spotkania z terapeutą odbywają się w specjalnym pomieszczeniu, które wyposażone jest w odpowiedni sprzęty. Osoba trenująca ma podłączone do powierzchni głowy jedną lub więcej elektrod, które przekazują sygnał z mózgu do monitora terapeuty. Widoczne są tam poszczególne pasma fal mózgowych, które dla osoby trenującej wyświetlają się na monitorze jako wideogra. Zadaniem pacjenta jest spełnienie założeń gry, wyłącznie za pomocą swoich myśli oraz siły woli – bez użycia klawiatury ani myszki. Jego zadaniem jest np. utrzymanie dużej prędkości jadącego samochodu. Stale otrzymuje informację zwrotną dotyczącą swojego stanu – jeżeli gra się udaje, oznacza to wzrost aktywności mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości. Wówczas gracz otrzymuje punkty. Dzięki temu wie, kiedy jest skoncentrowany, a kiedy nie. Podczas treningu mózg uczy się wytwarzania nowych fal mózgowych, a efekty terapii są długotrwałe.

Ile treningów należy odbyć?

To, w ilu treningach pacjent powinien uczestniczyć, zależy przede wszystkim od jego wieku i złożoności problemu. Krótkoterminowa terapia obejmuje najczęściej 10-20 sesji – wówczas można zaobserwować zmiany w zachowaniu, takie jak zmniejszenie impulsywności. W przypadku bardziej złożonych problemów, jak np. ADHD, potrzebnych może być nawet 40-60 sesji. Dzieci mogą uczestniczyć w treningu raz w tygodniu przez 45 minut.